Gönderen Konu: Başarısızlık Nedenleri Anketi Genişletilmiş  (Okunma sayısı 5188 defa)

sehzadeyavuz

  • Ziyaretçi
Başarısızlık Nedenleri Anketi Genişletilmiş
« : Ağustos 28, 2006, 12:17:05 ÖS »
BAŞARISIZLIK NEDENLERİ ANKETİ

 

KULLANILIŞ AMACI: Bu anketin amacı, öğrencilerin başarısız olmasına yol açan nedenleri öğrenmek ve ortadan kaldırmaktır.

 KİMLERE UYGULANIR:İlköğretim 4-5-6-7-8. sınıflar ve ortaöğretim kademesindeki bütün öğrencilere uygulanabilir.

 

UYGULANIŞI :  Okul rehberlik programı dahilinde sınıf rehber öğretmenleri tarafından her bir anket öğrencilere verilerek,anketin yönergesi ve öğretmenin uyarıları doğrultusunda doldurmaları istenir.Sınıfta öğrencilere açıklama yapılarak anket uygulanır.

 

DEĞERLENDİRİLMESİ:Uygulama sonunda her soru için çetele tutulur, yoğunlaşan soruların cevaplarına göre yüzdesi çıkarılır.

Örneğin : Sınıftaki öğrenci sayısı 60 ise ve 2. soruyu 20 kişi işaretlemişse 20 yüzde ile çarpılır. 60’a bölünerek yüzde bulunur. Bu ise %33 eder. O halde sınıfın %33 ünde (ailedeki huzursuzluk) söz konusudur. Her sınıf için yüzde bulma işlemi tamamlandıktan sonra (1, 2, 3) sınıflarda kendi aralarında toplam yüzdesi alınır. Okulun tüm sonucu alınır. Rapor haline getirilir. Öğretmenler kurulunda sonuç tartışılır.

Sınıflar düzeyinde çıkan problemler ilerideki rehberlik ders saatlerinde konuşulmak üzere programa alınır. Kişisel problemi olan öğrenciler bireysel görüşmeye alınır. Aile ile ilişki kurulur.

Başarısızlık nedenleri anketi değerlendirme tablosunun sol kenarına sınıf öğrencilerini temsil eden numaralar yazılmış, Ankete 44 başarısızlık nedeni verilmiştir. Sınıf rehber öğretmenleri yeteri büyüklükte kareli kağıt kullanarak 44 Başarısızlık nedenini tabloya yerleştireceklerdir.

Öğrenci başarısızlığının nedenleri araştırma amacıyla geliştirilmiş bir tekniktir. Bu teknikte öğrenci başarısızlığı değişik açılardan ele alınır. Öğrenciden kaynaklanan nedenler öğretmenlerden kaynaklanan nedenler, aileden-okuldan kaynaklanan nedenler araştırılır. Bu anket uygulandıktan sonra çalışılmalıdır. Öğrencinin aileden kaynaklanan başarısızlığı varsa yığılma buradaysa aile ile ilişkiye geçilmelidir. Sağlık sorunlarından kaynaklanan bir başarısızlık varsa  öğrenci bir sağlık kuruluşuna sevk edilmelidir. Çalışma metodunu bilememekten kaynaklanıyorsa öğrenciye rehberlik edilmelidir...

Testin tamamını BURADAN indirebilirsiniz.
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2007, 05:56:22 ÖS Gönderen: fanatik3366 »

PDR forum.net

Başarısızlık Nedenleri Anketi Genişletilmiş
« : Ağustos 28, 2006, 12:17:05 ÖS »

 


Facebook Comments